September 27, 2013

Atatürk Ve Oto-Telkin (Auto Suggestion)

Atatürk konuşmasında "Türk insanı çalışkandır, Türk insanı zekidir" derken aslında hetero-telkin metodunu kullanıyordu. İki türlü telkin vardır Oto-Telkin bizim kendimize söylediklerimizdir, hetero-telkin ise başkalarının bize söylediklerinden oluşur. Hz. Yahya "ilk önce kelime vardı" derken kelimelerin gücüne gönderme yapmıştır.

İç diyalog ve dış telkinler basit şeyler değildir. Öz-imajımız bunlarla oluşur. Çocukluğumuzdan beri bu böyle süregelmiştir, telkinlerin %98'i olumsuzdur ve ebeveynlerimizin bilmeden yaptığını biz şimdi kendimize yapmaktayız. "Tembelsin", "yeterince çalışmıyorsun", "yapamazsın", "yapmamlalısın" v.b. yetişkinliğimizde bize her seferinde yeterince iyi olmadığımızı söyleyen kafa sesimiz de bunlara benzer cümleler kullanır; "yeterince iyi değilim", "bilmiyorum", "yapamam", "zaten tembelim", "okulda hiç başarılı olamadım" v.b.

Aileleri suçlamak çözüm değildir. Aksine başarısızlığa saplanıp kalmanıza sebep olur. Aileler bildikleriyle en iyisini yapmışlardır. Onları affedip oldukları gibi kabul etmek ve yola gerekli değişiklikleri yaparak devam etmek sizin SORUMLULUĞUNUZDUR.

Tüm bunları değiştirmek sıkı çalışma ve kararlılık üzerine kurulu zihin egzersizleri ile mümkündür. Başlangıç olarak Atatürk'ün sözlerini kendinize sürekli telkin etmeye başlayın; "Türk insanı çalışkandır, Türk insanı zekidir". Bunu 21 gün boyunca günde en az 100-150 kez olacak şekilde devam ettirin. İster sesli ister sessiz olarak bunları zihninizde sürekli tekrarlayın. Bu zayıf öz-imajın oluşturduğu direnci zayıflatacaktır.

Bundan sonra "BEN çalışkanım", "BEN zekiyim" ifadelerini sürekli zihninizde, ve yalnızken kendi kendinize sesli olarak tekrarlayın. Başka şeyler düşünmeyin, bu iki ifadeyi düşünün. En az 21 gün boyunca buna devam edin. Olumsuz durumlarda, başarısız olduğunuzda içinizden otomatik olarak gelen tepki OLUMLU olana dek bunu sürdürmek zorundasınız.

İlk yenilgide iç sesiniz genelde "başaramadın" der yada içinizde olumsuz, başarısız olacağınızı zaten bildiğinize dair bir his uyanır. Amaç bu hissin yerine olumlusunu koymaktır. Bilinçaltı Zihin sadece sürekli tekrarla öğrenir. Olumlu ifadeler, çoşku ve mutluluk hisleri ile birşelerek bilinçaltına iletildiğinde olumsuz düşünce titreşimlerine yer kalmayacaktır. Kaybettiğiniz, yenildiğiniz, başarısız olduğunuz anlarda bile "Ben çalışkanım, Ben zekiyim" hissi içinizde uyanmalıdır. Nasıl düştüğünüz değil, nasıl kalktığınız önemlidir. Devam etmek ve başarısızlıktan öğrendiklerinizi başarınızda araç olarak kullanmak için öz-imajınız sağlam ve iç sesiniz olumlu olmalıdır.

Atatürk tüm bunların ip uçlarını vermiştir. Belki insanlar o dönemde hazır olmayabileceği için konuşmalarında çok derinlere girmemeyi tercih etmiş olabilir ama bugün bu araçlar bilinmekte ve çok uzun yıllardır kullanılmakta. Bizim de kullanma zamanımız çoktan gelmiştir.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails