June 21, 2013

İstanbul'un Tipi Kaydı - Fotoğrafçı Olarak Yaşanacak En Son Şehir

Kendimi bildim bileli her türlü ve çeşit iktidar, belediye v.s.'nin rant kaynağından başka bir şey olmayan İstanbul'da Anadolu yakasının en rahat ulaşım araçlarından biri olan Banliyö Trenleri artık yok. 3 yıl yok diyenler var, 5 yıl yok diyenler var, adam başına 1 otomobilin düştüğü hayvani trafikte beklemekten sado/mazo zevkler aldıklarından dolayı olsa gerek, umursamayanlar var.

Bilen bilir, çarpık kentleşmeden tipi kaymış çirkinlik abidesi bu şehrin içinde fotoğraf çekecek güzel bir yer bulmak başlıca sorunlardan biridir. Tren istasyonları ve sizi trafik curcunasından bir nebze olsun uzaklaştıran banliyö trenleri, hem fotoğraf çekecek mekan hem de kolay ulaşım imkanı sunuyordu. Ama bir takım yenileme çalışmaları nedeniyle artık yoklar. Peki madem kaldırılacaktı neden Marmaray trenlerine o kadar masraf yapıldı?

Hepsi tabii ki göz boyama, gösteriş, "sizin için çalışıyoruz" sahte imajını yaratmak. Bu arada İstanbullular Anadolu yakası metrosuna da hemen uyum sağladılar. İğne atsan yere düşmüyor. Benim oturduğum yerden ancak 2 minibüsle gidilen başka bir hilkat garibesi. En fazla 1 yada 2 kez binmişimdir. Bir fotoğrafçı olarak solucan gibi yerin altından, pis beton tünel duvarlarına bakarak gitmek bana hiç bir şey ifade etmiyor. Ama büyük şehir halkı robot gibidir. Görevlerini yapmaları gereken yerlere ulaşsınlar da, yük kamyonunun arkasında tahta sandıklar içinde gitseler de onlara fark etmez.

Diğer bir konu da minibüsler ve dolmuşlar. Fırsattan istifade fiyatları sonuna dayamışlar kendileri. Daha da bir kasılıyorlar, iğrenç şarkıların çaldığı radyolarının sesi daha da yüksek artık. Ne de olsa İstanbul halkının 3 yıl belki de daha fazla süre, 48 saatte bir ufukta gözüken belediye otobüslerinden sonraki tek toplu taşıma alternatifi onlar artık...

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails