September 16, 2011

Deviantart.com'daki İlk Türk Galeri Yöneticisi

Bundan yaklaşık bir sene önce layık görüldüğüm 3D Galeri Yöneticiliğinin son aylarını yaşamaktayım. Galeri yöneticiliği artık bir yıllık periyodlarla yapılıyor ve benim de bir yılım dolmak üzere.

2004'de Deviantart.com'a ilk katıldığımda en çok istediğim şeylerden biri de sitede gönüllü olarak görev almak ve faydalı olabilmekti. O zamanlar oldukça popüler olan, hatta Zürriyet Gazatasının, At Şeyindeki Kelebek mecmuasında kendilerinden bahsedilen ''deviantartın türkleri'' - yine Deviantart bünyesinde yer alan Türkiye grubunda site yönetiminin ne kadar faşist olduğu ve Türklere asla yöneticilik vermeyeceklerini konuşup duruyorlardı. Bu dar bakış açıları, vizyonsuzlukları onları oldukları yerde tuttu. Yaptığım 3D işlerle rekabet edemeyip direkt olarak bana bulaşmaya çalışanlar da dahil olmak üzere büyük çoğunluğu siteden defoldu gitti. Sayfası hala açık olanlara da bakan bile yok. Sonuçta ektiklerini biçtiler.

Deviantart.com bünyesinde beni gruplarına kabul etmeyen bu insanlar galeri yöneticisi olduğumu görünce çalışmalarını ön sayfaya seçeyim diye mesajlar atmaya başladılar. Nasıl bir karakter yapısına sahip olduklarını buradan görmek mümkün, illa ülkenin şu anki haline bakmaya gerek yok.

Büyük bir keyifle sürdürdüğüm görevim yakında bitecek, ve sonuçta benim de bir çok güzel anım ve ileride işe yarayacağına inandığım pek çok yeni tecrübem olmuş olacak.

Şimdilik bu kadar...

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails